Pudełko zdrowych skarbów cz.12 - Health Box (health-box.pl)

Pudełko zdrowych skarbów cz.12 - Health Box (health-box.pl)


Owocowa edycja Health Boxa przyszła do nas jak zwykle niespodziewane, gdyż jak zawsze uświadamia nas jak szybko mija czas :P Otwieranie tego pudełka to wielka frajda mimo iż wiemy nieco wcześniej co w nim znajdziemy :D Później zostaje już tylko zjedzenie zawartości co jest jeszcze większą przyjemnością. Jesteście zainteresowani takim boxem? Sprawdźcie TUTAJ jak to działa.


W naszym sierpniowym boxie znalazło się:
* Ekologiczne Winogrona - Puffins
* Chipsy kokosowe - KruKam
*  Jaglanka pieczone jabłka, miód, cynamon - Dobra Kaloria
* Ciasteczka Amarantusowe z Kokosem - Ekoprodukt
* Baton Kokosowy z Czarną Porzeczką - Ekoprodukt

____________________________________________________
Ekologiczne Winogrona – Puffins


Z produktami Puffins znamy się już od daaawna (recenzję tutaj, tutaj i tutaj). Jadłyśmy różne owoce tej firmy ale akurat winogrona nigdy nie wpadły w nasze ręce. Byłyśmy ciekawe czy smakują inaczej niż rodzynki. Otóż mają smak rodzynków ale dodatkowo posiadają fajną chrupiącą strukturę. Nie od dziś wiadomo, że gryzienie i chrupanie to czynności, które sprawiają, że człowiek czuje się rozluźnia, dlatego polecamy puffingowane owoce każdemu a szczególnie tym, którzy nie lubią ich tradycyjnie suszonych odpowiedników.

____________________________________________________
Chipsy kokosowe - KruKam

Skład:  Chipsy kokosowe

Zawsze powtarzamy, że kokos kochamy pod każdą postacią. Chipsy z kokosa nie dość, że zmielone zastępują wiórki, mąkę  lub pastę kokosową to jeszcze same w sobie można chrupnąć, jak chipsy właśnie :P Są lekko słodkie, chrupiące i przede wszystkim intensywnie  kokosowe :)

____________________________________________________
Jaglanka pieczone jabłka, miód, cynamon - Dobra Kaloria

Skład: ekspandowana kasza jaglana (69%), jabłko suszone (21%), melasa buraczana, miód (5,5%), cynamon (0,3%).

Ekspandowane ziarno u nas zawsze lubi pełnić rolę dekoracyjną w deserach. Jednak wersja z miodem i melasą sprawia, że bez problemu można dosypać je do owsianki, jogurtu czy mleka, ponieważ ta słodka otoczka sprawia, że nie miękną aż tak szybko. Smaczny dodatek ale my i tak zawsze kryjemy w szafce takie „dmuchane” ziarno  do ozdób właśnie :)

____________________________________________________
Ciasteczka Amarantusowe z Kokosem - Ekoprodukt

Skład:  Mąka amarantusowa prażona* (36%), mąka owsiana*, olej kokosowy*, cukier trzcinowy*, woda, orzeszki ziemne*, wiórki kokosowe* (5%), żółtka jaj w proszku*, substancja spulchniajaca (wodoroweglan amonu), jogurt w proszku*.
*produkt rolnictwa ekologicznego

Jedząc ich wersję kakaową bardzo sobie chwaliłyśmy smak i stopień wypieczenia. Tym razem również mamy takie spostrzeżenia. Ciastka są kruche, słodkie a fakt, że amarantus jest bardzo wyczuwalny nam osobiście bardzo odpowiada. Kokos również posiada swoje krótkie 5 minut natomiast orzeszki ziemne nikną gdzieś w tle. Smaczne i polecamy dla osób, które nie boją się cukru (trzcinowego) w składzie :P
____________________________________________________
Baton Kokosowy z Czarną Porzeczką - Ekoprodukt

Skład: Miąższ orzechów kokosowych* (49%; wiórki kokosowe, mąka kokosowa, miazga kokosowa), syrop z agawy*, orzechy nerkowca*, migdały*, miód*, czarna porzeczka liofilizowana* (3%)*.
*produkt rolnictwa ekologicznego

Ten batonik zaciekawił nas składem, ponieważ czułyśmy, że będzie to potęga kokosowego wybuchu, i…. tak też było :D Super jest w nim to, że kokos gra tutaj pierwsze skrzypce a nie jest dodatkiem do daktylowo-orzechowego duetu. Jest to przyjemna słodycz kokosu przełamana kwaśną porzeczką (którą również osobiście wielbimy w deserach). Nerkowce zostały stłumione pod naporem wszechobecnego kokosu, jednak zapewne dodały do tego batona nieco swojej maślanej i miękkiej konsystencji/struktury. Przyjemna przekąska :)

Ciasto kokosowe ze śliwkami (przepis na Instagramie wkrótce) 













Proteinowy torcik z kremem „serowym” limonkowym i szpinakowym ciastem  (bez glutenu, cukru białego, laktozy, wegańskie)

Proteinowy torcik z kremem „serowym” limonkowym i szpinakowym ciastem (bez glutenu, cukru białego, laktozy, wegańskie)


Przyszedł wreszcie czas na szpinakowe ciasto w wegańskim wydaniu! Wyszło całkiem zacnie mimo iż myślałyśmy, że biszkopt ze szpinakiem bez jajek raczej się nie uda. Tymczasem smakowało super i było mięciutkie oraz nieco wilgotne  😊 Takie śliczne zielone ciacho przełożyłyśmy proteinowym kremem limonkowym. Waniliowe, wegańskie białko Plantforce świetnie połączyło się z cytrusowym akcentem. Torcik idealny dla każdego zakręconego na punkcie zieleni 😍






Składniki (śr:  21 cm):

Szpinakowe ciasto
-200g mąki ryżowej
-150g skrobi
-60g mąki sojowej
-230g mleka sojowego + 1 łyżka octu jabłkowego
-150 g ksylitolu
-200 g świeżego szpinaku
-100g szklanki oleju rzepakowego
-40 g siemienia lnianego mielonego
-200 ml gorącej wody
-sok z 1/2 cytryny
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia

„Sernik” limonkowy
-180g tofu naturalnego
-150g mleka sojowego/ryżowego
-70g suchej kaszy jaglanej + 150-200g wody
-3 limonki (i otarta skórka z jednej lub dwóch)
-150g ksylitolu
-35g (3 łyżki) mąki kokosowej
-1,5 łyżeczki płaskiej agaru + kilka łyżek wody

Dodatkowo
-limonka i kiwi (do ozdoby)

1. Umyć szpinak i dokładnie go osuszyć na sicie za pomocą ręczników papierowych. Jeśli kupujecie pakowany i umyty i świeżo  oraz czysto wygląda to nie trzeba tego robić.
2. Zmielić len lub użyć mąki lnianej. Wymieszać go energicznie z 200g gorącej wody i odstawić na bok.
3. Do mleka roślinnego wlać ocet i również odstawić na bok.
4. Mąki, proszek i sodę wymieszać oraz przesiać przez sito.
5. Za pomocą blendera zmiksować mleko roślinne, olej, ksylitol, szpinak, sok z cytryny na gładką masę. Na końcu dodać glutek z siemienia lnianego i znów miksować.
6. Do suchych skąłdników dodać mokre i kilak minut mikserem na wysokich obrotach całość połączyć.
7. Do formy wyłożonej na dnie papierem do pieczenia wlać ciasto i piec w 170-80’C ok 40-55 minut. Należy sprawdzać je patyczkiem czy ciasto jest suche i dopieczone.
8. Kaszę jaglaną przepłukać kilkakrotnie gorącą wodą ora kilka razy zwykłą z kranu. Ugotować ją w wodzie do miękkości i wchłonięcia płynu na małym ogniu.
9. Tofu, mleko roślinne, sok z limonek i otartą skórkę, ksylitol i ugotowaną ale jeszcze ciepłą kaszę zblendować na gładką masę. Dodać białko roślinne i znów zblendować. Można spróbować i dodać więcej ksylitolu i limonki/cytryny (kwasku nie żałować!).
10. Agar wsypać do małego garnuszka wlać kilka łyżek wody oraz kilka łyżek powyższej masy i wymieszać. Całość podgrzać na małym ogniu aż do zagotowania i ciągle mieszając trzymać na ogniu jeszcze minutkę.
11. Do masy dodać zagotowany agar oraz mąkę kokosową i całość znów wymieszać lub zblendować na gładko.
12. Zielone ciasto przekroić na dwa równe blaty. Górę ściąć i zjeść (kawałek zostawić do ozdoby).
13. Pierwszy blat umieścić w oczyszczonej tortownicy, wylać większą część masy i gdy zacznie nieco tężej góra nałożyć drugi blat, na który wlać resztę masy.
14. Gdy całość stężeje w lodówce (najlepiej zostawić tort na całą noc) udekorować owocami.



Brownie z cukinii z kremem kokosowo-wiśniowym (bez glutenu, cukru białego, laktozy, wegańskie)

Brownie z cukinii z kremem kokosowo-wiśniowym (bez glutenu, cukru białego, laktozy, wegańskie)

Ostatnio mamy fazę na wszelkie brownie! Chciałyśmy aby było jak najbardziej proste, fit i składało się z mąk ogólnie dostępnych. UDAŁO SIĘ! Wyszło pysznie, nieco piernikowo bo dodałyśmy przyprawy oraz całość nasączyłyśmy dodatkowo mieszanką mocnego kakao. Na koniec kleksy z kremu kokosowo-wiśniowego dopełniły nasze ciacho. Niestety podobno w Lidlu nie będzie już mleczka kokosowego, którego śmietanka była idealna do ubijania. Dlatego używamy mleczko Real Thai z dużą zawartością miąższu i bez żadnych ulepszaczy, które świetnie nadaje się do kremów i nie tylko a dostępne jest min. w sklepie Kuchnie Świata 😍




Składniki (śr: 21 cm):
-450 g cukinii
-150 g mąki gryczanej
-150 g mąki owsianej lub zmielonych płatków
-20 g skrobi
-Ksylitol według uznania
-4 pełne łyżki kakao
-1 łyżka octu jabłkowego
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
-Cynamon, kardamon, mielony imbir

Krem kokosowo-wiśniowy
-stała część powstałego z jednej puszki mleka kokosowego Real Thai
-szklanka wiśni (mogą być mrożone)
-ksylitol
-mąka kokosowa 

Dodatkowo
-kakao do nasączenia: 3 łyżki kakao, 1/2 szkl gorącej wody lub napoju roślinnego, ksylitol według uznania (wszystko dokładnie wymieszać).
-wiśnie (do dekoracji)

1. Cukinie zetrzeć w oczka na tarce, posypać kilkoma łyżkami ksylitolu i zagnieść aby puściła sok a miąższ mocno zmiękł (wody nie odlewać!).
2. Mąki, skrobię, kakao i przyprawy wymieszać.
3. Do kubeczka wlać ocet i wsypać sodę. Gdy opadnie piana wlać mieszankę do cukinii.
4. Do mokrych składników wsypać mieszankę suchych i wszystko wymieszać. Ciasto można spróbować i dodać ewentualnie więcej ksylitolu.
5. Ciasto przełożyć do tortownicy wyłożonej na dnie papierem do pieczenia. Piec w 180’C ok 30-40 minut do tzw. suchego patyczka.
6. Po upieczeniu i wystudzeniu ciasta pokroić go w dowolne kształty i polać przyrządzonym kakao.
7. Na końcu udekorować kemem kokosowo-wiśniowym (śmietankę, wiśnie i ksylitol zblendować, dodać tyle mąki kokosowej ile potrzeba do jego zagęszczenia).


Batony z proteinami i masło z nerkowców - Meridian

Batony z proteinami i masło z nerkowców - Meridian


Ten apetyczny zestaw wygrałyśmy nie tak dawno w konkursie na Instagramie. Firma ta słynie z dobrej jakości i smacznych produktów, jednak nie są one w Polsce łatwo dostępne. Czy jest za czym szaleć? 😊
masło z nerkowców

Nazwa:
Batony z proteinami i masło z nerkowców
Firma: Meridian
Skład:
Baton z nerkowców: Orzechy nerkowca (55%), słód z brązowego ryżu , otręby ryżowe, syrop z agawy, skoncentrowane soki owocowe (jabłka, gruszki, winogrona),  białko ryżowe,  skrobia ryżowa, emulgator: lecytyna słonecznikowa, aromat waniliowy.
Baton orzechowo-kokosowy: orzechy ziemne (41%), słód z brązowego ryżu, kokos (20%), skoncentrowane soki owocowe, skrobia ryżowa, otręby ryżowe, białko ryżowe, emulgator: lecytyna słonecznikowa.
Masło z nerkowców: 100% orzechów z nerkowca.
Masa netto: batoniki – 40g, masło – 170g
Wartości odżywcze:
Baton z nerkowców: 40g/ 202 kcal, tłuszcz – 12g, węglowodany – 14g, błonnik – 4g, białko – 7g.
Baton orzechowo-kokosowy: 40g/ 207 kcal, tłuszcz – 12,9g, węglowodany – 14,9g, błonnik – 3g, białko – 6,4g.
Masło z nerkowców: 100g/ 628 kcal, tłuszcz – 51,3g, węglowodany – 18,9g, błonnik – 4,3g, białko – 20,9g.
Informacje dodatkowe: Nie zawiera substancji antyżywieniowych:
glutenu, laktozy, drożdży, cukru rafinowanego, jajek, pszenicy, soji, siarki, GMO.
Sklep: sklepy internetowe
Cena: batony – ok 6zł, masło – 18-20zł

Nasza opinia
Wygląd: Szata graficzna opakowań batoników i masełka jest w tym samym stylu. Zarówno na batonach jak i na słoiczku wyraźnie ukazane są główne produkty, z których są wykonane. Cegiełki są dobrze zmielone ale gdzieniegdzie widać większe kawałki składników, natomiast masło po wymieszaniu jest gładkie.

Smak:
Baton orzechowo-kokosowy: Batonik jest dość zwarty, nieco żujny za co odpowiadają dość miękkie orzechy. Wyróżnia go karmelowy smak a inny niż ten daktylowy, który najczęściej spotykamy w tego typu batonach. Nie jest też za słodki w porównaniu właśnie do tych daktylowych słodkości. Smak kokosu uzupełnia smak orzeszków w bardzo delikatny a nie nachalny sposób. Całość jest bardzo ciekawa, naszym zdaniem inna od większości tego typu batonów.

Baton z nerkowców: Ten batonik jest trochę twardszy od poprzednika. Podczas żucia czuć maślane, nieco miękkie orzechy nerkowca. Od powyższego batona różni go jeszcze bardziej proszkowa struktura, która jest wyczuwalna podczas jedzenia ale nie aż tak bardzo jak w innych proteinowych wegańskich batonach. Również nie znajdziemy tu daktyli więc poziom słodkości jest unormowany. Za sprawą słodu z brązowego ryżu również wkrada się tutaj karmelowa nuta.

Masło z nerkowców: Po wymieszaniu całości z osadzonym olejem u góry (co nie było łatwe z powodu dość małego słoika) otrzymujemy gładkie, cudownie aksamitne masełko pachnące prażonymi nerkowcami. Smak nie jest zbyt mdły jak zdarza się przy masłach innych firm a jego maślane nuty sprawiają, że nie jest się wstanie pomylić go z inną pastą orzechową. Jedno z najlepszych masełek z nerkowców jakie w życiu jadłyśmy.

Podsumowanie: Zarówno batony jak i masełko zjadłyśmy ze smakiem (na słoiku było napisane, że po otwarciu zjeść wciągu 3 miesięcy… hahaha :D). Batoniki wyróżniała cecha, której nie znajdziemy w typowych batonach z daktylami a do tego wzbogacone były ryżowym białkiem. Masełko jest tak smaczne, że potrafi zniknąć w zaledwie 3 godziny a później można żałować, że miało się tylko taki mały słoiczek. Nie dziwimy się, że produkty Meridian cieszą się tak dobrą sławą i szkoda, że nie są u nas zbyt łatwo dostępne.





Baton orzechowo-kokosowy i masło z nerkowców
Ocena: 6 pand


Baton z orzechów nerkowca
Ocena: 5,5 pandy

Wegańska biała czekolada z wanilią oraz czekolada z kawałkami ciastek kakaowych – Vivani Ichoc

Wegańska biała czekolada z wanilią oraz czekolada z kawałkami ciastek kakaowych – Vivani Ichoc

Wiemy, że w te upały to raczej bliżej nam wszystkim do jedzenia lodów a niżeli czekolady 😃 Ale prawda jest taka, że dobrej czeko też nie odmówimy a najlepiej w duecie z lodami 😎 Co powiecie na deser w postaci domowych lodów bananowych posypanych kawałkami wegańskiej czekolady? My jesteśmy na tak!






Nazwa: Czekolada biała z wanilią na napoju ryżowym / czekolada z kawałkami ciastek kakaowych na napoju ryżowym
Firma: Vivani
Skład:
Biała z wanilią - surowy cukier trzcinowy*, tłuszcz kakaowy*, napój ryżowy w proszku* 18%, migdały ziemne mielone*, ziarna wanilii bourbon mielone*
Z kawałkami ciasteczek - cukier trzcinowy nierafinowany*, tłuszcz kakaowy*, masa kakaowa*, napój ryżowy w proszku* (13%), ciastka kakaowe* (12%) [mąka pszenna*, nierafinowany cukier trzcinowy*, tłuszcz palmowy*, kakao w proszku*, cukier z syropu buraczanego*, sól morska), pasta z orzechów laskowych*, ekstrakt wanilii bourbon*
*składniki pochodzące z upraw ekologicznych
Masa netto: 80g
Wartości odżywcze:
Biała z wanilią - 100g/ 595 kcal, tłuszcz – 40,5g w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 24,3g, węglowodany – 56,6g w tym cukry – 43,1g, białko – 0,4g, sól – 0,1g
Z kawałkami ciasteczek - 100g/ 561 kcal, tłuszcz – 35,2 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 20,7 g, węglowodany – 56,1 g w tym cukry – 42,2 g, białko – 3g, sól – 0g
Informacje dodatkowe: Produkt może zawierać mleko, inne orzechy oraz gluten.
Sklep: eko sklepy
Cena: 8-10 zł

Nasza opinia
Wygląd: Biała czekolada wyróżnia kremowym kolorem z widocznymi drobinkami prawdziwej wanilii. Wersja kakaowa wygląda jak typowa mleczna tabliczka z wtopionymi kawałkami kruszonych ciasteczek.

Smak:
Biała z wanilią – Zaskakująco pachnie słodkim, mlecznym napojem. Kostka rozpuszcza się powoli i bagienkowo (mamy nadzieję, że wiecie o co chodzi ;)). Nawet przypomina w smaku prawdziwą i mocno słodką białą czekoladę, jednak później daje o sobie znać ryżowa nuta, która nam bardzo odpowiada. Tabliczka nie jest za tłusta jak to często bywa w wegańskich odpowiednikach. Tylko wanilia gdzieś zniknęła w tle.

Z kawałkami ciasteczek – Tutaj również po otwarciu kartonika czujemy od razu zapach słodkiego napoju kakaowego. Kawałków ciasteczek jest dość sporo, które są mocno kakaowe i przyjemnie chrupią podczas jedzenia. Sama czekolada rozpuszcza się w ustach bez problemu jak klasyczna mleczna tabliczka. Ta wersja również jest bardzo słodka ale nie tak bardzo jak wcześniejsza biała. Orzechów laskowych nie wyczułyśmy.

Podsumowanie: Obie tabliczki bardzo nam smakowały ale też do obu miałybyśmy jakąś uwagę. Do białej dodałybyśmy mniej cukru a więcej wanilii lub migdałów. W mlecznej natomiast poprawiłybyśmy skład samych ciasteczek i dodałybyśmy więcej orzechów. Nie wiemy też co mamy zrobić z tą informacją na opakowaniu "Produkt może zawierać mleko". Biorąc pod uwagę jaki szum się zrobił gdy w tej samej sytuacji było Oreo to wolimy nie wnikać w to zbyt głęboko i przyjmujemy, że są one wegańskie. Jeśli ktoś uważa inaczej lepiej niech nie kupuje tych czekolad ;) 





Ocena: 5 pand

Tort kasztanowo-kakaowy z jogurtowym kremem i czereśniami (bez glutenu, cukru białego)

Tort kasztanowo-kakaowy z jogurtowym kremem i czereśniami (bez glutenu, cukru białego)

Przed Wami tort, który był bohaterem jednej z naszej sesji zdjęciowej w cukierniczym wydaniu. Torcik nie tylko spisał się wizualnie ale również (a nawet przede wszystkim) smakowo! a to dlatego, że po wszystkim został rozkrojony i podzielony na osoby zaangażowane. Wszystkie potwierdziły, że biszkopt z mąki kasztanowej jest bardzo smaczny, delikatny i słodszy (ta mąka jak żadna inna podbija słodycz wypieku). Całość wypadła tak dobrze, że tydzień później upieczony został bardzo podobny tort kasztanowy na inną imprezkę i również zbierał pozytywne recenzje. Nawet Pani z celiakią była bardzo zadowolona, że torcik jest bez glutenu (mąka z firmy Incola jest certyfikowana) a do tego taki pyszny. Szczerze polecamy przepis jak i tą mąkę ❤ 😍






Składniki  (śr: 18 cm):

Kasztanowy biszkopt 
-5 dużych jajka
-20g skrobi z tapioki (lub ziemniaczanej/kukurydzianej)
-35g kakao
-200g ksylitolu
-2 łyżki oleju rzepakowego
-szczypta soli

Krem jogurtowo-kokosowy
-400-500g serka homogenizowanego
-400g jogurtu typu greckiego
-ksylitol
-sok z połówki cytryny
-mąka kokosowa ok 4 łyzki

Polewa daktylowo-kakaowa
-80g daktyli
-3 łyżki gorzkiego kakao
- ½ szkl. ciepłej wody
-2 płaskie łyżeczki żelatyny + ¼ szkl. wody

Dodatkowo
-czereśnie (lub wiśnie)
-dżem wiśniowy lub czereśniowy (do posmarowania blatów)
-kakao (do ozdoby)

BISZKOPT KASZTANOWY
Białka oddzielić od żółtek i ubić w dużej misce na sztywną pianę (z odrobiną soli). Pod koniec ubijania dodawać stopniowo ksylitol  i miksować do jego rozpuszczenia. Nadal ubijając dodawać po jednym żółtku (po każdym chwilę miksując) oraz strumieniem wlewać olej. Mąkę, proszek i skrobie wymieszać razem z kakao, dalej przesiać stopniowo przez sitko do masy jajecznej. Wymieszać delikatnie łyżką do uzyskania gładkiego ciasta bez grudek. Papierem do pieczenia wyłożyć tylko dno tortownicy. Wlać ciasto i piec przez około 30 minut w temperaturze 170-180’C (można sprawdzić czy ciasto się dopiekło przy pomocy patyczka). Ostudzony biszkopt podzielić na 3 równe blaty.

KREM JOGURTOWO-KOKOSOWY
Serek i jogurt wymieszać, dodać dowolną ilość ksylitolu i sok z cytryny. Do masy wsypać 4 łyżki mąki kokosowej, wymieszać i zostawić na 5 minut do napęcznienia mąki. Jeśli krem jest za rzadki dodać jeszcze jedną łyżkę.

POLEWA DAKTYLOWO-KAKAOWA
Daktyle namoczyć w gorącej wodzie na ok 30minut, następnie odcedzić i zmiksować z ½ szkl. ciepłej wody oraz z kakao na gładką masę. Żelatynę namoczyć w ¼ szkl. wody przez ok 5 minut. Następnie zagotować/podgrzać (np. w mikrofali) i mieszać aż do rozpuszczenia. Wlać ją do masy kakaowej jednocześnie mieszając całość. Zostawić w lodówce do momentu lekkiego stężenia.

1.Pierwszy blat posmarować dżemem.
2. Nałożyć na blat z dżemem krem, najlepiej ze szprycy czy woreczka z odciętym końcem a po bokach i do środka ułożyć w dowolnej konfiguracje czereśnie bądź wiśnie (na bokach są owoce z pestkami aby trzymały piętra i nie wyciskał się z nich sok).
3. Nałożyć kolejny blat i powtórzyć czynności z dżemem, kremem i owocami.
4. Na górę położyć ostatni blat, którego polać nieco tężejącą polewą.
5. Kiedy polewa zastygnie (w lodówce) posypać całość kakao i udekorować według własnych preferencji. 


Copyright © 2016 Candy Pandas , Blogger